Odpowiedz Posty: 1 Strona 1 z 1
Przypisywanie stałego adresu IP w sieci LAN
 • Awatar użytkownika
  4DDh
  Posty: 213
  Rejestracja: 13 lut 2015, 1:25
  Reputacja: 10
  Nick w TDU2: 4DDh
  uPlay: sYs_4DDh
  Otrzymanych polubień: 180
  Kontakt:

  Przypisywanie stałego adresu IP w sieci LAN

  autor: 4DDh » 03 mar 2016, 22:23

  Witam,
  Jak wyszło w praniu, kilka osób miewa problemy z przekierowaniem portów w TC. Wczoraj rozmawiałem z Gruszmenem, który jak się okazało ma ten sam problem 2 czy 3 osoby wcześniej - komputer dostał inny adres z dhcp niż ten, do którego są przekierowane porty.

  Więc poniżej skrótowy opis jak skonfigurować DHCP aby przydzielało komputerowi zawsze ten sam adres IP na przykładzie Cisco DPC3925/EPC3925 (bo taki akurat posiada Gruszmen).

  Adres MAC którego potrzebujemy znajdziemy w panelu sterowania->centrum sieci i udostępniania->połączenie lokalne (lub połączenie sieci bezprzewodowej). W oknie stanu klikamy "szczegóły", i w liście która się pojawi wyszukujemy pozycję "adres fizyczny" (zawsze w postaci 12 znaków, zazwyczaj co 2-go rozdzielony myślnikiem lub dwukropkiem, w zależności od sposobu zapisu). Trzeba sobie gdzieś do notatnika zapisać. W tej samej liście znajduje się też adres IP aktualnie przypisany przez DHCP - warto rzucić okiem jaki zakres adresów przydziela nasze urządzenie - w 99% przypadków będzie to 192.168.0.x lub 192.168.1.x, czasami 10.0.0.x., prawie nigdy 172.16-32.x.x (ale też może się trafić) -adres IP też warto zapisać (żeby się nie zastanawiać czy to było 192.168.0.x czy 1.x czy jeszcze inny numer).

  W grupie "konfiguracja" w zakładce "konfiguracja sieci LAN" znajdują się przycisk "Wstępnie przypisane adresy IP DHCP". Po kliknięciu w pojawi się strona z 2 polami do wypełnienia: "Adres MAC" oraz "przypisz do adresu IP". Tutaj wpisujemy mac który spisaliśmy z komputera, oraz adres IP który ma być przydzielany komputerowi. W polu IP wpisujemy adres w postaci którą spisaliśmy wcześniej, czyli np. 192.168.0.x, gdzie x może przyjąć wartości od 2 do 254 (przy czym najbezpieczniej używać wartości w zakresie 10-49 - różne urządzenia mają różny zakres domyślny przydzielanych adresów, a niektóre mogą nie pozwalać na komunikację z urządzeniami spoza tego zakresu). Wpisujemy zapisany wcześniej mac (w postaci rozdzielonej dwukropkami). Klikamy w przycisk "Dodaj statyczny adres IP" - powinien nam się pojawić wpis w tabelce poniżej z danymi które wpisaliśmy przed chwilą.

  Następnie musimy przejść do zakładki Aplikacje i gry, zakładka przekierowanie zakresu portów.
  Po kolei wpisujemy:
  Zakres portów - początek: 3000
  Zakres portów - koniec: 3003
  protokół: UDP
  adres IP: adres IP który wpisaliśmy wcześniej jako przydzielany naszemu komputerowi.
  Zaznaczamy pole "włącz" i klikamy "Zapisz ustawienia".

  Po tej operacji trzeba restartnać komputer, aby otrzymał nowy adres IP - ponownie zaglądamy do panelu sterowania->centrum sieci i udostępniaia->polączenie lokane/bezprzewodowe->szczegóły - w polu adres IP powinien znajdować się adres, który wpisywaliśmy w konfiguracji.

  Skrótowe info dla osób posiadających inne modemy/routery:
  Przydzielania adresów IP dla urządzenia - zazwyczaj szukamy w opcjach DHPC lub ustawieniach LAN. Sama opcja przydzielania może się nazywać różnie - np. w asusach to ARP Binding, ale zawsze składa się z 2 pól do wpisania - adres ip oraz mac.

  I zanim ktoś zacznie panikować - ta procedura przypisuje stały adres ip tylko w obrębie sieci lokalnej - a więc niewidoczny w internecie i nie zwiększa w żaden sposób zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.

  Gdyby ktoś miał pytania, bądź wątpliwości jak skonfigurować swoje urządzenie, niech da znać podając model - w necie są manuale do prawie wszystkiego, więc w razie potrzeby mogę rzucić okiem i podpowiedzieć jak w konkretnym przypadku konfigurować.
Odpowiedz Posty: 1 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Przejdź do