Odpowiedz Posty: 17
Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł
  • Izek

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: Izek » 09 wrz 2012, 23:30

    Hej chłopaki :hi

    Tak jak w temacie rozpoczynam poszukiwania przenośnego komputera dla siebie, ponieważ mój stareńki Latitude D600 słabo nadaje się do aplikacji CAD, a w dodatku jakiś czas temu wyzionęła ducha bateria. Praca na kablu wiadomo, że wygodna nie jest, a wymiana zapewne pochłonie więcej kasy niż owy antyk jest wart. Nie interesuje mnie koniecznie komputer nowy, równie dobrze może to być zadbana używana jednostka. Obawiam się tylko jak to będzie z jej baterią, bo wiadomo, że laptopy jak i większość rzeczy dzisiaj nie buduje się z myślą o trwałości. Nie mam preferencji co do firmy, może delikatnie na Dell - jakiś taki sentyment, bo wszystko w domu zawsze było od nich jeśli idzie o komputery mobilne. Trochę krzywo patrzę natomiast na Acera, nie jeden kolega na uczelni miał po roku/dwóch problemy z tymi laptopami. Gry raczej nie wchodzą w grę że tak to ujmę, więc bez presji na grafikę czy inne teraflopy. Im mniej wydam tym bardziej będę zadowolony, 1,5k jest maksymalną kwotą jaką mogę wydać.

    Czego oczekuję:

    - obsługa aplikacji CAD, szczególnie AutoCAD
    - obsługa aplikacji biurowych
    - ekran minimum 15 cali
    - żadnej Visty/Win7, najlepiej XP bądź do samodzielnej instalacji

    Dopytywać jeśli trzeba.
    Za rady z góry dzięki.

    :dzieki
  • adamsky73

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: adamsky73 » 10 wrz 2012, 0:09

    A do CADa nie przydaje się większa rozdzielczość?
  • Izek

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: Izek » 10 wrz 2012, 1:00

    adamsky73 pisze:A do CADa nie przydaje się większa rozdzielczość?

    Oczywiście, ale do czego zmierzamy, zanim się rozpiszę? ;)
    A z resztą i tak się rozpiszę.

    Generalnie podobnie jak w obróbce grafiki liczy się powierzchnia robocza, a co naturalne wzrasta z nią natywna rozdzielczość ekranów i w zasadzie na niej zawsze skupiałem swoją uwagę. Przejrzałem trochę Allegro i widziałem 17-calowe notebooki zdolne wyświetlić 1920x1200, ale jak to wygląda w praktyce - nie wiem i chętnie taką opinię przeczytam jeśli wiesz coś na ten temat Adamie. Ja w zasadzie pracować będę na tym z konieczności, w domu posiadam o wiele lepiej dostosowany sprzęt do tego typu aplikacji. Wiadomo jednak, że skrzynia to skrzynia, a czasem będę musiał wziąć efekty swojej pracy i dokończyć czy zaprezentować poza domem, dlatego przenośniak jest wymagany. Nie wiem jednak na co w zasadzie zwracać uwagę, sprzętu jest mnóstwo a moja wiedza w tym zakresie raczej mocno ograniczona. Lepiej więc zapytać mądrzejszych od siebie.

    Taka propozycja np. na początek:
    http://allegro.pl/17-cali-hp-elitebook- ... 80676.html
    Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 1:00 przez Izek, łącznie zmieniany 2 razy.
  • adamsky73

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: adamsky73 » 10 wrz 2012, 2:28

    Nie wiem ile lat ma Twój lapcio, ale sprzęt, który pokazujesz jest raczej mocno używany. Procesor z 2007 roku nie wróży wielkich osiągów, a CADowanie potrzebuje chyba też mocy obliczeniowej? Ta Quadra to też był początkowy model, później była instalowana inna. Zresztą goście są dziwni nie pokazując prawdziwego zdjęcia, a wręcz mieszając ludziom w głowach fotkami zapakowanych pudełek z nowymi sprzętami. Matryca w tym lapku nie należy do najgorszych, choć wzorowa też nie jest. Bateria natomiast przy obciążeniu trzymała niewiele ponad godzinę, więc w używanym nie nastawiałbym się na jej dobre działanie. No i RAMu przydałoby się dołożyć choć do 4 GB.

    Używane laptopy z wyższej półki kojarzą mi się z używanymi luksusowymi limuzynami. Niby cena atrakcyjna, ale przy byle naprawie koszty przekroczą wartość sprzętu. Jeśli masz zwyczaj użytkowania wiele lat laptopa, to może bardziej sensowne jest dołożenie trochę albo rozłożenie kosztów na raty?
  • Izek

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: Izek » 10 wrz 2012, 10:35

    adamsky73 pisze:może bardziej sensowne jest dołożenie trochę albo rozłożenie kosztów na raty?

    Na pewno sensowne, niestety inne wydatki mi na to nie pozwolą. C2D i tak wydaje się odrzutowcem przy moim starym 1,4 Ghz, podobnie konfrontować mogę resztę specyfikacji: 512 MB RAM i Radeon 9000. Moje główne obawy dotyczą właśnie baterii. W porównywalnej kasie mógłby się chyba szarpnąć na nowego Acer z i3 na pokładzie, ale taki budżetowy komputer też może odstraszać trwałością..

    I co tu robić? :think:
    Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 10:35 przez Izek, łącznie zmieniany 2 razy.
  • adamsky73

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: adamsky73 » 10 wrz 2012, 12:04

    Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 12:04 przez adamsky73, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    BeliarPL
    Posty: 2629
    Rejestracja: 28 paź 2011, 16:07
    Medale: 1
    Reputacja: 6
    Imię: Wojtek
    Hobby: Fotografia
    Samochód: Świnka
    Nick w TDU2: wojtkiewicz389
    Steam ID: PendzoncyPierd
    Xbox Live: Pendzoncy1220
    Lokalizacja: Kraków
    :
    BTP 2015
    Polubił: 560
    Otrzymanych polubień: 725

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: BeliarPL » 10 wrz 2012, 20:43

    Chciałbym zauważyć, że c2d do tej pory jest BARDZO DOBRYM procesorem ;)
  • Awatar użytkownika
    Xarlith
    Administrator
    Administrator
    Posty: 2689
    Rejestracja: 03 sie 2011, 14:58
    Medale: 8
    Reputacja: 104
    Samochód: Solaris
    Nick w TDU2: Xarlith
    uPlay: Xarlith
    Steam ID: Xarlit
    Xbox Live: Xarlit
    Lokalizacja: Warszawa
    :
    Przysucha 2018 Barkowice 2017 Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania
    DAKAR DAKAR
    Polubił: 462
    Otrzymanych polubień: 651

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: Xarlith » 10 wrz 2012, 22:30

    http://allegro.pl/ibm-t500-ati256mb-2-53-wsxga-8gbdr3-com-kam-320gb-i2622618857.html
    Najmocniejszy C2D 15 cali WXGA. 8GB RAM, spory dysk (jedyna część oprócz baterii na którą należy zwracać baczną uwagę). Stacja dokująca. Bateria 9 cell, ale z tego co jest napisane na stronie trzyma średnio, bo nowa powinna trzymać 5-6h przy średnim obciążeniu CPU 10-20%.

    Laptop nie do zajechania. Mam 12" odpowiednika, obudowa mocna i jeśli kupować używane, to moim zdaniem jedynie modele biznesowe (Lenovo Thinkpad, DELL Latitude), gdyż z reguły są one wykonane z lepszych materiałów i bardziej wytrzymałe.

    Nie polecam laptopów 17", szczególnie, że masz stacjonarkę. Po tygodniu dźwigania go ze sobą będziesz miał dość. Jeśli jesteśmy już w temacie matryc to do pracy dużo lepiej spisują się matryce o proporcjach 16:10, niż tańsze w produkcji 16:9.

    Baterie można też "naprawić". Otwiera się obudowę, wyjmuje stare ogniwa i wstawia nowe ogniwa panasonica o wysokiej pojemności. Stare mogą posłużyć jako bateria do latarki ;). Po takiej operacji należy zresetować chip w baterii. Co ciekawe często wystarcza sam reset chipu, bez wymieniania ogniw. Dzieje się tak, gdyż baterie obliczone są na pewną określoną liczbę pełnych cyklów ładowania i choćby nie wiem co się robiło chip nie pozwoli na używanie teoretycznie sprawnej baterii.

    Tu widze jakiś "zapas magazynowy" http://allegro.pl/niezawodny-ibm-lenovo-t500-2x2-4ghz-4gb-ati-kamera-i2612092196.html
    i3 http://allegro.pl/laptop-lenovo-nvl75pb-g570-core-i3-3gb-500gb-red-i2596362038.html
    Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 22:30 przez Xarlith, łącznie zmieniany 2 razy.
    Obrazek
  • adamsky73

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: adamsky73 » 10 wrz 2012, 23:00

    BeliarPL pisze:Chciałbym zauważyć, że c2d do tej pory jest BARDZO DOBRYM procesorem ;)

    Też tak myślałem że c2q jest fajnym prockiem dopóki nie zmieniłem na i5. Nie ma porównania na żadnej płaszczyźnie, szczególnie przy grach i obróbce video
    Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 23:00 przez adamsky73, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Izek

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: Izek » 10 wrz 2012, 23:04

    adamsky73 pisze:Też tak myślałem że c2q jest fajnym prockiem dopóki nie zmieniłem na i5.

    Ale i5 ma już 4 jądra, musi być więc różnica w wydajności. Też jestem zadowolony z tego jak to chodzi, mimo że to tylko model 750.
    Obiekcji co do C2D mieć nie mogę i nie mam, myślę że wydajnościowo ten procesor podoła wyzwaniu. Laptop z i5 to już nie moja liga finansowa.

    :think:

    Bardzo fajne propozycje Xarlith, tym bardziej cieszę się, że miałeś z nimi styczność.
    Gdyby ktoś jeszcze coś polecał od siebie to chętnie wysłucham, do rozejrzenia się i podjęcia decyzji zostało mi trochę czasu.

    Dzięki chłopaki :thumbup:
    Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 23:04 przez Izek, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    Xarlith
    Administrator
    Administrator
    Posty: 2689
    Rejestracja: 03 sie 2011, 14:58
    Medale: 8
    Reputacja: 104
    Samochód: Solaris
    Nick w TDU2: Xarlith
    uPlay: Xarlith
    Steam ID: Xarlit
    Xbox Live: Xarlit
    Lokalizacja: Warszawa
    :
    Przysucha 2018 Barkowice 2017 Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania
    DAKAR DAKAR
    Polubił: 462
    Otrzymanych polubień: 651

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: Xarlith » 10 wrz 2012, 23:19

    Ale i5 ma już 4 jądra, musi być więc różnica w wydajności.
    Adam pisał o C2Q, który również ma 4 jądra. Różnica w przypadku stacjonarek jest około 20-30% przy ustawieniu zegar w zegar. Więcej tutaj http://nvision.pl/Intel-Core-i7-2600K-Core-i5-2500K-test-procesorow-Sandy-Bridge--Articles-409-ndetails-20.html

    A tu porównanie tego co Cię interesuje czyli procesory mobilne z fabrycznie ustawionymi zegarami: http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-procesory-rozpiska-osiagow.4344.0.html
    Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 23:19 przez Xarlith, łącznie zmieniany 2 razy.
    Obrazek
  • Awatar użytkownika
    BeliarPL
    Posty: 2629
    Rejestracja: 28 paź 2011, 16:07
    Medale: 1
    Reputacja: 6
    Imię: Wojtek
    Hobby: Fotografia
    Samochód: Świnka
    Nick w TDU2: wojtkiewicz389
    Steam ID: PendzoncyPierd
    Xbox Live: Pendzoncy1220
    Lokalizacja: Kraków
    :
    BTP 2015
    Polubił: 560
    Otrzymanych polubień: 725

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: BeliarPL » 10 wrz 2012, 23:23

    adamsky73 pisze:
    BeliarPL pisze:Chciałbym zauważyć, że c2d do tej pory jest BARDZO DOBRYM procesorem ;)

    Też tak myślałem że c2q jest fajnym prockiem dopóki nie zmieniłem na i5. Nie ma porównania na żadnej płaszczyźnie, szczególnie przy grach i obróbce video

    Ale tutaj mowa o c2d. A to trochę inna liga. Faktycznie, można porównywać c2q i i5... Bo są podobne z budowy i celują w tych samych odbiorców. Ale c2d jest dwurdzeniowy i powinien być porównywany w tej lidze.

    Swoją drogą tak zachwalasz i5 (także ten procesor zachwalam, także go mam w swoim PC), ale nie zwróciłeś uwagi na to, że gdyby nie skok jakościowy intela i zmiana w ogóle założeń budowy procesorów (z p4 powrót do p3 i ewolucja, tak powstało c2d) i gdyby c2d nie były tak dobre to i5 i inne w ogóle by nie powstały, gdyż pomysł mógł się okazać klapą.

    Ale na szczęście wszystko poszło po myśli intela i c2d w momencie premiery były klasą samą w sobie i do tej pory są bardzo wydajne.
    Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 23:23 przez BeliarPL, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Izek

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: Izek » 11 wrz 2012, 2:16

    Xarlith pisze:Adam pisał o C2Q, który również ma 4 jądra.

    Czas się wybrać do okulisty chyba, nie zauważyłem, że Adam pisał o Quadzie :crazy:
    Dzięki za linki, jutro obadam bo dziś to już łóżeczko ;)
    Ostatnio zmieniony 11 wrz 2012, 2:16 przez Izek, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Izek

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: Izek » 13 wrz 2012, 23:40

    Wybaczcie podbicie, chciałem być widoczny :wave:
    Przejrzałem testy wydajnościowe od Xarlitha jak i jego propozycje i mam taki oto dylemat:

    1. http://allegro.pl/ibm-t500-ati256mb-2-5 ... 18857.html

    + fajna specyfikacja (mocny procesor, dużo RAM, duży dysk)
    + stacja dokująca
    + faktura VAT

    - "orientacyjnie" tylko 2-3h baterii
    - praktycznie żadnej gwarancji

    2. http://allegro.pl/niezawodny-ibm-lenovo ... 92196.html

    + procesor tylko ciut słabszy
    + oryginalny XP w bonusie
    + gwarancja 12 miesięcy
    + faktura VAT

    - tylko 80 GB HDD
    - bateria "na godzinę a może cztery"
    - dwa razy mniej RAM (choć to nie boli jak ten dysk)

    3. http://allegro.pl/dell-e6500-t9600-2-8- ... 59908.html

    + najmocniejszy w stawce procesor - jeśli te cyferki od Xarlitha dobrze czytam ;)
    + 250 GB HDD
    +4h na baterii

    - brak faktury VAT
    - brak gwarancji

    Jakieś osobiste sugestie odnośnie tego zestawienia? :scratch
  • adamsky73

    Laptop praca/szkoła - budżet 1500 zł

    autor: adamsky73 » 14 wrz 2012, 0:04

    No w tym pierwszym matryca bije na głowę dwie pozostałe rozdzielczością. A wymiana czy regeneracja baterii to nie problem, jak już dowodził Xar. Ale z drugiej strony na zdjęciach nie wygląda na to, żeby ktoś o niego dbał
Odpowiedz Posty: 17

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Przejdź do