Odpowiedz Posty: 5 Strona 1 z 1
Sposoby na poprawę wydajności
  • Awatar użytkownika
    Hudy
    Moderator globalny
    Moderator globalny
    Posty: 3607
    Rejestracja: 20 lip 2010, 16:49
    Medale: 4
    Reputacja: 52
    Imię: Adrian
    Samochód: 530i
    Nick w TDU: Houdini358
    Steam ID: wooxik89
    Xbox Live: wooxik89
    Klub: Telcontar_PL
    Lokalizacja: Pruszków
    :
    Przysucha 2018 Barkowice 2017 Więcbork 2016 Szczyrk 2015
    Polubił: 1556
    Otrzymanych polubień: 2286

    Sposoby na poprawę wydajności

    autor: Hudy » 20 gru 2016, 23:13

    Myślałem, że ten dzień nadejdzie dopiero jak złożę skrzynkę i będzie tam siedzieć przynajmniej GTX1060, ale stało się inaczej. Laptop dalej ten sam, a Forza Horizon 3 działa na tej specyfikacji najlepiej jak potrafi, wywołując uśmiech na mojej twarzy, o taki :-D

    Z poprawą wydajności walczę od premiery gry i na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że się opłaciło.
    W temacie "Optymalizacja gry" przewinęło się kilka słów na temat tego co Wam pomogło, a co pogorszyło grę. U mnie od początku było kiepawo i do wczoraj nic się nie poprawiło...

    Żeby gra chodziła płynnie musiałem grać na rozdzielczości 1366x768 i niskich detalach - dochodziło wtedy do 40-45 fps'ów, nie było ścinek, skoków czy czegoś w ten deseń, jednakże to trochę słabo jak na i7 i GTX780M. Pomimo, że to laptop i że to nie jest do gier bla bla bla, to tak nie powinno być.

    Od początku instalowałem najnowsze sterowniki do grafiki, wszelkie aktualizacje itp rzeczy, z utęsknieniem wyczekiwałem update'ów do Forzy z nadzieją, że coś się poprawi. Różnice w działaniu były marginalne, raz było minimalnie lepiej, raz jeszcze gorzej :cry:
    Gra kusi do wielogodzinnych rozgrywek, ale mi po 10 minutach się odechciewało, bo ani to ładnie wyglądało, ani nie działało jakbym chciał. Jednym słowem wkurw.

    Po ostatnim updacie i nowym dodatku Blizzard Mountain nastała pora, żeby w końcu ruszyć z kopyta i odblokować płynność Forzy.

    Po kolei co zrobiłem:

    - Standardowo zainstalowałem najnowsze sterowniki i aktualizacje.

    - Zwolniłem miejsce na dysku systemowym, ponieważ z 464GB było wolne 50. Aktualnie jest ponad 100GB wolnego i trochę po tym odczułem poprawę. To podstawa, żeby dysk nie był zarąbany pod korek, ale jakoś mi to umknęło i nie zauważyłem kiedy się tak zapełnił.

    Po tych zabiegach ustawiłem w grze FHD, ale zostałem na niskich detalach. W mieście pokazywało 40-45, ale gra chodziła w rzeczywistości jakby było maks. 20 fps'ów, czyli nadal lipa.

    Następnym krokiem było sprawdzenie jak gra wykorzystuje poszczególne rdzenie procesora. Okazało się, że coś jest nie tak.

    Obrazek

    W tej sytuacji można spokojnie jeden wyłączyć.
    Otwieramy menedżer zadań i zmieniamy widok

    Obrazek

    Następnie wyłączamy CPU, który jest wykorzystywany w 100%

    Obrazek
    Obrazek

    @Xar, dopisz proszę w wolnej chwili jak to zrobić na stałe, ponieważ za każdym odpaleniem gry, włącza wszystkie rdzenie. :ups: :hipis:

    Doszło mi 5 fps'ów, co daje już 50 w mieście na FHD i niskich, jednak dalej czułem muła.

    Razem z Xarem uznaliśmy ten pomysł za niedorzeczny, nielogiczny i w ogóle z ...., ale zrobiłem to :diabel:

    Obrazek

    No i się porobiło :crazy:

    Odpaliłem grę, użyłem w zalecanych ustawień: FHD i średnie detale, podłączyłem się do świata i szok. 50 fps'ów w mieście, płynność, brak input laga.

    Jednym słowem problem solved, przynajmniej u mnie.




    Obecnie jest tak

    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek

    Dziękuję Xar i chybayoo :serce:




    Proszę wszystkich, aby dopisywali swoje sprawdzone sposoby :doping:
    Ostatnio zmieniony 20 gru 2016, 23:13 przez Hudy, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    chybayoo
    Posty: 1347
    Rejestracja: 28 sie 2010, 17:40
    Medale: 1
    Reputacja: 30
    Steam ID: pleXo1337
    Klub: Telcontar_PL
    Lokalizacja: Łódź
    :
    BTP 2014
    Polubił: 172
    Otrzymanych polubień: 631

    Sposoby na poprawę wydajności

    autor: chybayoo » 20 gru 2016, 23:58

    Warto dopisać, że wyłączanie rdzenia pomoże tylko użytkownikom procesorów z większą ilością wątków niż 4 (czyli wszelkie i5 czy tym bardziej i3 i procesory maks. czterowątkowe od AMD odpadają), a wymuszenie zintegrowanej karty graficznej w ustawieniach sterowników (z tego co mi się wydaje, ale nie mam możliwości sprawdzić, bo moja płyta nie obsługuje takich bajerów) pomaga tylko na laptopach.

    Ode mnie dodam, że po premierze pomagało wyłączenie pamięci podręcznej jednostki cieniowania (shaderów) w ustawieniach sterowników, ale w sumie nie wiem czy teraz coś to zmienia. No i taka podstawowa sprawa to oczywiście, żeby wyłączyć jakieś bardzo zasobożerne procesy w tle, jak manager zadań pokazuje, że inny proces niż forza używa ponad 5% procesora, a nie jest to żaden proces systemowy to warto wyłączyć.
    Intel i5 3570K @ 4,3GHz + Karakorum HP-120 | AsRock P67 Pro3 | 3x4GB DDR3 2000MHz CL10 | Gigabyte GeForce GTX1060 WF2 OC 6GB | CT275MX300SSD1 275GB SSD + ST1000DM003 1TB SATA3 + ST3500410AS 500GB SATA2 | Dell U2312HM
  • Awatar użytkownika
    Xarlith
    Administrator
    Administrator
    Posty: 2689
    Rejestracja: 03 sie 2011, 14:58
    Medale: 8
    Reputacja: 104
    Samochód: Solaris
    Nick w TDU2: Xarlith
    uPlay: Xarlith
    Steam ID: Xarlit
    Xbox Live: Xarlit
    Lokalizacja: Warszawa
    :
    Przysucha 2018 Barkowice 2017 Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania
    DAKAR DAKAR
    Polubił: 462
    Otrzymanych polubień: 651

    Sposoby na poprawę wydajności

    autor: Xarlith » 21 gru 2016, 16:07

    @Xar, dopisz proszę w wolnej chwili jak to zrobić na stałe, ponieważ za każdym odpaleniem gry, włącza wszystkie rdzenie. :ups: :hipis:

    Normalne aplikacje - spoza UWP - można uruchamiać poleceniem

    Kod: Zaznacz cały

    C:\Windows\System32\cmd.exe /C START /affinity [numery rdzeni HEX] "lokalizacja pliku exe"


    Ale, że FH3 nie jest normalną aplikacją... i nie wiem jak stworzyć skrót do FH3 na pulpicie to potrzebny jest program. Ja używam Process Lasso i pokażę jak to zrobić na przykładzie tego programu, ale są też inne.

    Process Lasso chce byśmy zainstalowali go jako użytkownik "Administrator". Jeżeli nie macie aktywnego konta administratora, to musicie je aktywować. By to zrobić uruchamiamy wiersz poleceń z uprawnieniami administratora i wpisujemy:

    Kod: Zaznacz cały

    net user administrator /active:yes
    net user administrator *

    System poprosi nas o stworzenie hasła dla administratora. Wpisujemy je i zapamiętujemy. Nie może to być proste 1234, bo otwieramy furtkę dla spyware, wirusów i innych śmieci. BTW nie uchroni nas to przed każdym atakiem, bo z odpowiednim sprzętem śledzić można komputery odłączone od sieci :).

    Instalujemy Process Lasso, w trakcie instalacji pojawi się takie okno:

    Obrazek

    W pierwszym polu możemy zaznaczyć równie dobrze trzecią opcję, gdyż GUI nie musi być non stop włączone. Ważne jest drugie pole, które musi być zaznaczone tak jak na powyższym obrazku - wtedy program będzie mógł monitorować wszystkie procesy jakie są uruchamiane w systemie.

    Włączamy FH3, włączamy Process Lasso i zaznaczamy koligacje tak jak na obrazku:

    Obrazek

    Inne opcje jak "priorytet pamięci", czy "oznacz jako grę" również mogą pozytywnie wpłynąć na wydajność, i to nie tylko PC z więcej niż 4 rdzeniami - na problemy ze stutteringiem mi nie pomogło.
    Ostatnio zmieniony 21 gru 2016, 16:07 przez Xarlith, łącznie zmieniany 2 razy.
    Obrazek
  • Awatar użytkownika
    BeliarPL
    Posty: 2629
    Rejestracja: 28 paź 2011, 16:07
    Medale: 1
    Reputacja: 6
    Imię: Wojtek
    Hobby: Fotografia
    Samochód: Świnka
    Nick w TDU2: wojtkiewicz389
    Steam ID: PendzoncyPierd
    Xbox Live: Pendzoncy1220
    Lokalizacja: Kraków
    :
    BTP 2015
    Polubił: 560
    Otrzymanych polubień: 725

    Sposoby na poprawę wydajności

    autor: BeliarPL » 04 sty 2017, 10:19

    Odkryłem pewną ciekawostkę czytając forum forzy. Otóż jak ktoś ma dużo ramu (myślę, że minimum 12) to wyłączając plik stronicowy (zmuszając grę do działania tylko w ramie) gra przestaje dostawać czkawki. Nie ma wąskiego gardła którym jest dysk twardy. U mnie zadziałało to elegancko, stałe 60fps i bez jakiejkolwiek przycinki... Przez 2 i pół minuty. Później crash... Poszukam trochę w necie, może jest jakiś sposób na to? :think:
  • Awatar użytkownika
    KatanaDriver
    Posty: 1326
    Rejestracja: 28 sie 2013, 20:40
    Medale: 2
    Reputacja: 44
    Imię: Kamil
    Hobby: Tworzenie Wideo
    Samochód: Nissan 350z
    Nick w TDU2: lolak55
    Klub: Brak
    :
    Barkowice 2017 Więcbork 2016
    Polubił: 792
    Otrzymanych polubień: 773

    Sposoby na poprawę wydajności

    autor: KatanaDriver » 04 sty 2017, 11:02

    @Beliar

    U mnie pomogło pomajstrowanie w sterowniku. Jak do tej pory gra mi nie zcrashowała bez powodu. (gorzej jak znajdzie powód :D )
    PS. Mam dość słabego PC, dlatego też te ustawienia są na poprawę wydajności, względem jakości. ;)
    Obrazek
    Obrazek
    Ostatnio zmieniony 04 sty 2017, 11:02 przez KatanaDriver, łącznie zmieniany 2 razy.
Odpowiedz Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Przejdź do