Odpowiedz Posty: 44
Niejasne sytuacje na drodze
  • Awatar użytkownika
    Siemkins
    Administrator
    Administrator
    Posty: 7146
    Rejestracja: 07 lip 2010, 21:30
    Medale: 8
    Reputacja: 53
    Imię: Jacek
    Hobby: detailing, domowe wino, muzyka
    Samochód: Honda Accord VI
    Lokalizacja: Zielona Góra
    :
    Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania Regular Races Grozokonkurs
    Grozokonkurs Endurance
    Polubił: 1538
    Otrzymanych polubień: 1770
    Kontakt:

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: Siemkins » 22 lis 2017, 13:18

    Hudy pisze:Kierowca 2, bo jest z prawej strony.

    Na jezdni 3 pasmowej, jeżeli spotykają się samochody z lewego i prawego pasa na środkowym, pierwszeństwo ma ten z prawego.


    Też tak uważam, ale na szczęście przewidziałem, że "1" może o tym nie wiedzieć i faktycznie nie wiedział. Już 2 razy (na 2 sytuacje) w tamtym miejscu mi wymusili pierwszeństwo.

    A co do jezdni 3 pasmowej, to mam ekstra pytanie, skoro już poruszyłeś ten temat.
    Sytuacja #3
    Przykładowe miejsce:
    https://www.google.pl/maps/@51.952302,1 ... 312!8i6656

    Wylotówka z miasta czy inna trasa z długim pasem do włączenia się do ruchu.
    Kierowca 1 i Kierowca 2 jadą jeden za drugim prawym pasem.
    Kierowca 1 widzi, że na pasie dojazdowym pojawia się samochód (3) i chce mu ułatwić wjazd, zmienia więc pas na lewy.
    Kierowca 2 widzi kierowcę 3, ale nie idzie w ślad za kierowcą 1 i pozostaje na swoim dotychczasowym pasie.

    Chwilę później Kierowca 2 jest już kawałek z przodu i jest jakby poza tą sytuacją. W grze pozostaje uprzejmy kierowca 1 i kierowca 3 na pasie dojazdowym. Obaj chcą zmienić pas na "środkowy", bowiem obu za chwilę pasy, na których się znajdują się skończą. Kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo? 1 czy 3?
    Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 13:18 przez Siemkins, łącznie zmieniany 1 raz.
    Prawdopodobnie najlepszy Admin na tym portalu z nickiem na "eS"
    Mogłem być majtkiem na twojej łajbie, a jestem kapitanem na swojej tratwie
    CZYTAJ TO
  • Awatar użytkownika
    Hudy
    Moderator globalny
    Moderator globalny
    Posty: 3607
    Rejestracja: 20 lip 2010, 16:49
    Medale: 4
    Reputacja: 52
    Imię: Adrian
    Samochód: 530i
    Nick w TDU: Houdini358
    Steam ID: wooxik89
    Xbox Live: wooxik89
    Klub: Telcontar_PL
    Lokalizacja: Pruszków
    :
    Przysucha 2018 Barkowice 2017 Więcbork 2016 Szczyrk 2015
    Polubił: 1556
    Otrzymanych polubień: 2286

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: Hudy » 22 lis 2017, 13:20

    Dej screena :sos:

    [e] Dobra, już się "przejechałem".

    Też 3 z tego samego powodu. Dlatego lewy jest dłuższy.

    Ku*wa, to jakiś quiz czy co?

    Gadam na pewniaka, bo liczę, że coś wygram :nadymany:
    Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 13:24 przez Hudy, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    BeliarPL
    Posty: 2629
    Rejestracja: 28 paź 2011, 16:07
    Medale: 1
    Reputacja: 6
    Imię: Wojtek
    Hobby: Fotografia
    Samochód: Świnka
    Nick w TDU2: wojtkiewicz389
    Steam ID: PendzoncyPierd
    Xbox Live: Pendzoncy1220
    Lokalizacja: Kraków
    :
    BTP 2015
    Polubił: 560
    Otrzymanych polubień: 725

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: BeliarPL » 22 lis 2017, 20:03

    Xarlith pisze:Qr Bbpost @BeliarPL, gdyby tak było to dlaczego na niektórych skrzyżowaniach z sygnalizatorami (ta sama ulica) są znaki zakazująze zawracania, a na innych nie ma?

    Ciężko mi powiedzieć... W sumie wcześniej nie widziałem na firmowym lapku, że na sygnalizacji nie ma strzałki. Ale z drugiej strony nie wchodzi tutaj przepis o tym, że zawrócić możesz ale jeśli nie utrudniasz innym ruchu? Tutaj trochę utrudnień już jest :) Może na niektórych są zakazy żeby nie zawracać a na innych nie ma aby w ruchu który na to pozwala się nawinąć? A może na tym konkretnym skrzyżowaniu przewidziane jest, że po zawrotce zjedziesz na lewy pas? Hmm. Nie wiem :P

    Co do drugiej sytuacji, ten który skręca w lewo w przypadku wielu pasów zajmuje zawsze lewy pas a ten co skręca w prawo który chce prócz lewego.

    Tak samo jeśli chwilowo są dwa pasy ale prawy np. jest do zjazdu z drogi to masz prawo zając lewy i kierowcy z naprzeciwka (ci skręcający w lewo) powinni Ci ustąpić pierwszeństwa ;)
    Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 20:03 przez BeliarPL, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    Siemkins
    Administrator
    Administrator
    Posty: 7146
    Rejestracja: 07 lip 2010, 21:30
    Medale: 8
    Reputacja: 53
    Imię: Jacek
    Hobby: detailing, domowe wino, muzyka
    Samochód: Honda Accord VI
    Lokalizacja: Zielona Góra
    :
    Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania Regular Races Grozokonkurs
    Grozokonkurs Endurance
    Polubił: 1538
    Otrzymanych polubień: 1770
    Kontakt:

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: Siemkins » 22 lis 2017, 20:12

    BeliarPL pisze:Co do drugiej sytuacji, ten który skręca w lewo w przypadku wielu pasów zajmuje zawsze lewy pas a ten co skręca w prawo który chce prócz lewego.

    Chciałbym. Niestety, z tego co wiem, to żaden przepis tego nie wymusza. Chyba że taki znasz?
    Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 20:12 przez Siemkins, łącznie zmieniany 1 raz.
    Prawdopodobnie najlepszy Admin na tym portalu z nickiem na "eS"
    Mogłem być majtkiem na twojej łajbie, a jestem kapitanem na swojej tratwie
    CZYTAJ TO
  • Awatar użytkownika
    KatanaDriver
    Posty: 1326
    Rejestracja: 28 sie 2013, 20:40
    Medale: 2
    Reputacja: 44
    Imię: Kamil
    Hobby: Tworzenie Wideo
    Samochód: Nissan 350z
    Nick w TDU2: lolak55
    Klub: Brak
    :
    Barkowice 2017 Więcbork 2016
    Polubił: 792
    Otrzymanych polubień: 773

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: KatanaDriver » 22 lis 2017, 21:20

    Syt. #1 - Z tego co mnie uczono, to nawracając zawsze zajmujesz pas najbardziej po lewej i to raczej obowiązuje w sferze kultury jazdy. Upłynnia to ruch, gdy osoby skręcające w prawo (jak w tej sytuacji) mają wtedy czysty przejazd. Po za tym sygnalizacja. Kiedy kierowca nr.2 będzie miał zielone, to kierowca nr.1 już nie i będzie stał przed przejściem. No i mamy linie ciągłą, która już wszystko wyjaśnia. Jeżeli byś spowodował kolizje będą numerem 2, to został byś obradzony winą.

    Syt. #2 - Sygnalizacja by rozwiązała sprawę. Powinna być ustawiona w taki sposób, by ci z naprzeciwka zdążyli zanim nr. 2 ruszy. No chyba, że ktoś jeździ Mikrą, to w ten musi mu ustąpić, bo on jest dla niego z naprzeciwka i to tak też działa w nocy gdy sygnalizacji nie ma.

    Syt. #3 - Nr. 3 dołącza się do ruchu. Rozbiegówka powinna być na tyle długa, by kierowca miał czas dostosować się do ruchu i znaleźć miejsce do dołączenia. W tym przypadku po prostu nie przyspieszać poczekać aż samochody wyminą i się dołączyć. Opcjonalnie jak się ma więcej niż 100 koni pod maską, to dać po garach i wczepić się jeszcze przed nimi, oczywiście wszystko w sferze zdrowego rozsądku. ;)
    Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 22:48 przez KatanaDriver, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    Siemkins
    Administrator
    Administrator
    Posty: 7146
    Rejestracja: 07 lip 2010, 21:30
    Medale: 8
    Reputacja: 53
    Imię: Jacek
    Hobby: detailing, domowe wino, muzyka
    Samochód: Honda Accord VI
    Lokalizacja: Zielona Góra
    :
    Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania Regular Races Grozokonkurs
    Grozokonkurs Endurance
    Polubił: 1538
    Otrzymanych polubień: 1770
    Kontakt:

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: Siemkins » 22 lis 2017, 21:27

    Okej, ale nie odpowiedziałeś na postawione w sytuacjach pytania (poza pierwszym). Choć tu też piszesz o kierowcy nr 3, którego w opisanym przykładzie nie ma.
    Gdyby tam faktycznie była linia ciągła nie tylko tuż przed przejściem, ale przez te kilkanaście metrów wgłąb środka skrzyżowania, to faktycznie zawracanie dopuszczalne byłoby tylko przy zajmowaniu lewego pasa po nawrocie i wówczas nie ma kolizyjnej opcji z kierowcą nr 1.
    Muszę video z kamerki pooglądać i zobaczyć jak tam teraz jest.
    Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 21:28 przez Siemkins, łącznie zmieniany 1 raz.
    Prawdopodobnie najlepszy Admin na tym portalu z nickiem na "eS"
    Mogłem być majtkiem na twojej łajbie, a jestem kapitanem na swojej tratwie
    CZYTAJ TO
  • Awatar użytkownika
    BeliarPL
    Posty: 2629
    Rejestracja: 28 paź 2011, 16:07
    Medale: 1
    Reputacja: 6
    Imię: Wojtek
    Hobby: Fotografia
    Samochód: Świnka
    Nick w TDU2: wojtkiewicz389
    Steam ID: PendzoncyPierd
    Xbox Live: Pendzoncy1220
    Lokalizacja: Kraków
    :
    BTP 2015
    Polubił: 560
    Otrzymanych polubień: 725

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: BeliarPL » 22 lis 2017, 22:41

    Siemkins pisze:Qr Bbpost
    BeliarPL pisze:Co do drugiej sytuacji, ten który skręca w lewo w przypadku wielu pasów zajmuje zawsze lewy pas a ten co skręca w prawo który chce prócz lewego.

    Chciałbym. Niestety, z tego co wiem, to żaden przepis tego nie wymusza. Chyba że taki znasz?

    Kod: Zaznacz cały

    http://kodeks-drogowy.org/ruch-drogowy/ruch-pojazdow/zmiana-kierunku-jazdy-lub-pasa-ruchu

    Ma to takie samo zastosowanie jak w przypadku skrętu w lewo z dwóch pasów na drogę z trzema pasami. Ten z lewej zajmuje lewą krawędź, ten z prawej może prawą lub środkową. Ten na lewej może zmienić pas na środkowy lub prawy pod warunkiem, że się upewni, że nikomu nie zajedzie drogi ;) Tak samo jak jadą dwa auta drogą trójpasmową, jeden z lewej i drugi z prawej. Oba chcą zmienić pas na środkowy. Tutaj także prawa strona ma pierwszeństwo.
    Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 22:41 przez BeliarPL, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    KatanaDriver
    Posty: 1326
    Rejestracja: 28 sie 2013, 20:40
    Medale: 2
    Reputacja: 44
    Imię: Kamil
    Hobby: Tworzenie Wideo
    Samochód: Nissan 350z
    Nick w TDU2: lolak55
    Klub: Brak
    :
    Barkowice 2017 Więcbork 2016
    Polubił: 792
    Otrzymanych polubień: 773

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: KatanaDriver » 22 lis 2017, 22:58

    @Siemkins

    Chodziło o nr. 1. :) Na zdjęciach widać linię ciągłą, która byś przeciął nawracając, więc wjazd na prawy pas jest niemożliwy, a sama linia ciągła cię ciągnie do przejścia.
  • Awatar użytkownika
    Siemkins
    Administrator
    Administrator
    Posty: 7146
    Rejestracja: 07 lip 2010, 21:30
    Medale: 8
    Reputacja: 53
    Imię: Jacek
    Hobby: detailing, domowe wino, muzyka
    Samochód: Honda Accord VI
    Lokalizacja: Zielona Góra
    :
    Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania Regular Races Grozokonkurs
    Grozokonkurs Endurance
    Polubił: 1538
    Otrzymanych polubień: 1770
    Kontakt:

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: Siemkins » 22 lis 2017, 23:23

    W podanym przez Ciebie linku nie znalazłem nic, o czym piszesz później. Nie ma słowa o tym, który pas należy zająć. W spoilerze wrzucam dobry i ciekawy materiał na ten temat.
    Ukryty tekst:
    Jedź bezpiecznie odc. 643 (pierwszeństwo przy skręcaniu)
    phpBB [media]


    PS. Kolejność zajmowania pasa środkowego została opisana w sytuacji#3 :)

    @Katana
    Tam jest linia przerywana, tak jak sądziłem. Ciągła jest tylko bezpośrednio przed przejściem.
    Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
    Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 23:23 przez Siemkins, łącznie zmieniany 3 razy.
    Prawdopodobnie najlepszy Admin na tym portalu z nickiem na "eS"
    Mogłem być majtkiem na twojej łajbie, a jestem kapitanem na swojej tratwie
    CZYTAJ TO
  • Awatar użytkownika
    KatanaDriver
    Posty: 1326
    Rejestracja: 28 sie 2013, 20:40
    Medale: 2
    Reputacja: 44
    Imię: Kamil
    Hobby: Tworzenie Wideo
    Samochód: Nissan 350z
    Nick w TDU2: lolak55
    Klub: Brak
    :
    Barkowice 2017 Więcbork 2016
    Polubił: 792
    Otrzymanych polubień: 773

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: KatanaDriver » 23 lis 2017, 11:56

    No to w takim razie stosujemy się do znaków pionowych. Numerek 2 ma pierwszeństwo, bo numerek 1 ma znak ustąp pierwszeństwa trochę przed przejście i nie powinno dojść do kontaktu. Brakuje tutaj znaku drogi z pierwszeństwem, właśnie z strony numeru 2, dlatego może się czuć zdezorientowany. ;)
  • Awatar użytkownika
    Siemkins
    Administrator
    Administrator
    Posty: 7146
    Rejestracja: 07 lip 2010, 21:30
    Medale: 8
    Reputacja: 53
    Imię: Jacek
    Hobby: detailing, domowe wino, muzyka
    Samochód: Honda Accord VI
    Lokalizacja: Zielona Góra
    :
    Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania Regular Races Grozokonkurs
    Grozokonkurs Endurance
    Polubił: 1538
    Otrzymanych polubień: 1770
    Kontakt:

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: Siemkins » 23 lis 2017, 14:15

    A nie przechodzimy na poziom przepisów ogólnych i o pierwszeństwie nie decyduje zasada prawej ręki?
    Ponadto zawracanie chyba można potraktować, w cudzysłowiu oczywiście, jako "mocny skręt w lewo" i wówczas także skręcający w lewo musi ustąpić pojazdom jadącym prosto (co nie występuje w tym przypadku) lub skręcającym w prawo?
    Dla mnie jest to mega niejasna sytuacja i nie wiem czy nie obędzie się mailem do jakiejś instytucji celem wyjaśnienia wątpliwości, bo póki co to jestem mocno nieprzekonany co do pierwszeństwa 2 na 1. Z kolei będąc w sytuacji kierowcy 1, chciałbym mieć pewność, że w razie potrzeby przepisy będą po mojej stronie.
    Prawdopodobnie najlepszy Admin na tym portalu z nickiem na "eS"
    Mogłem być majtkiem na twojej łajbie, a jestem kapitanem na swojej tratwie
    CZYTAJ TO
  • Awatar użytkownika
    adamsky
    Posty: 316
    Rejestracja: 22 lis 2017, 11:18
    Reputacja: 5
    Polubił: 452
    Otrzymanych polubień: 227

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: adamsky » 23 lis 2017, 15:58

    Nie wiem nad czym tu się zastanawiać. Kierowcy 1 kończy się pas i tak czy inaczej musi tak jakby włączać się do ruchu czyli ustępować kierowcy który jedzie po "swoim" pasie. Pasy na jezdni pokazują że kierowca 2 ma swój pas i nie ma żadnego powodu ustępować temu z prawej. Oznakowanie na jezdni absolutnie nie sugeruje że jest to skrzyżowanie równorzędne, a tym bardziej że piszesz o warunkowej strzałce w prawo
  • maciuk
    Posty: 135
    Rejestracja: 13 lip 2010, 17:40
    Medale: 1
    Reputacja: 6
    :
    Przysucha 2018
    Otrzymanych polubień: 73

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: maciuk » 24 lis 2017, 6:19

    Ja mam odwieczną kłótnię ze szwagrem.

    Dojeżdżam do skrzyżowania i jest pierwszeństwo przejazdu w lewo i tak samo są namalowane linie wyznaczające pas. Ja nie włączam w takich sytuacjach nigdy kierunkowskazu, gdyż nie zmieniam pasa. Szwagier zawsze włącza kierunkowskaz. Obaj mamy niby rację, gdyż należy włączać kierunkowskaz, jak się zmienia pas ruchu, albo kierunek jazdy.
    Ja argumentuje to w ten sposób, że traktuję takie skrzyżowanie jak zakręt na którym dojeżdżają 2 drogi podporządkowane. Po drugie przy drodze dwupasmowej jak bym jechał prawym i włączył kierunkowskaz w lewo, to bym sygnalizował chęć zmiana pasa na lewy.
    Z drugiej strony, jak jadę i chcę pojechać prosto to nie wrzucam kierunkowskazu. Jak chcę skręcić w lewo to powinienem wrzuć w lewo, a jak w prawo - oczywiste. Nie wrzucając kierunkowskazu, mogę dać do zrozumienia, że jadę prosto.
    I tak na przemian. Poproszę o poradę :)

    Odnośnie pierwszego posta:
    Zależy, kto pierwszy zajmie pas. Jeśli osoba nawracająca, to osoba która skręca w prawo, ma obowiązek puścić samochód, który jedzie. Jeśli pierwsza wjedzie osoba skręcająca, a potem nawracająca, to tak, jakby jechał jeden za drugim.
    Jeśli chodzi o nawracanie na skrzyżowaniach świetlnych. Nie znam takiego przepisu, że jak są światła to nie ma możliwości zawracania, a znam wiele skrzyżowań, gdzie jest zielona strzałka w lewo i jest zakaz zawracania. Oczywiście są sygnalizotory, gdzie jest zielone dla pasa nawracającego - tylko i wyłącznie.

    Sytuacja 2.
    Oczywiście osoba skręcająca w prawo ma pierwszeństwo. To jest taka sama sytuacja, jak by chciała jechać prosto. Osoba skręcająca w lewo ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i umożliwić dokonanie manewru osobom jadącym z naprzeciwka. to jest taka sama sytuacja jak, by był jeden pas. Skręcając w lewo puszczasz osoby jadące z naprzeciwka. Jak się zmieścisz to skręcasz. Należy również pamiętać, że skręcając w lewo, często są pasy dla pieszych i jeżeli stanie się na środku, bo idzie pieszy, to albo dzwon, albo potrącamy przechodnia. Przepisy, są w tej sytuacji raczej oczywiste.
    Ostatnio zmieniony 24 lis 2017, 7:01 przez maciuk, łącznie zmieniany 10 razy.
  • Awatar użytkownika
    Siemkins
    Administrator
    Administrator
    Posty: 7146
    Rejestracja: 07 lip 2010, 21:30
    Medale: 8
    Reputacja: 53
    Imię: Jacek
    Hobby: detailing, domowe wino, muzyka
    Samochód: Honda Accord VI
    Lokalizacja: Zielona Góra
    :
    Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania Regular Races Grozokonkurs
    Grozokonkurs Endurance
    Polubił: 1538
    Otrzymanych polubień: 1770
    Kontakt:

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: Siemkins » 24 lis 2017, 9:08

    Spór ze szwagrem wydaje się mieć oczywiste rozwiązanie i to szwagier ma rację włączając kierunkowskaz. Dlaczego? Sam udzieliłeś odpowiedzi: kierunek włączamy gdy chcemy zmienić pas lub gdy zmieniamy kierunek jazdy. Nie ma znaczenia czy to droga podporządkowana czy główna - zmieniasz kierunek jazdy - włączasz kierunkowskaz
    Mapka i link mile widziane, będziemy wiedzieć o czym dokładnie mowa ;)
    Prawdopodobnie najlepszy Admin na tym portalu z nickiem na "eS"
    Mogłem być majtkiem na twojej łajbie, a jestem kapitanem na swojej tratwie
    CZYTAJ TO
  • Awatar użytkownika
    Mimi
    Posty: 3586
    Rejestracja: 27 sty 2012, 18:39
    Reputacja: 4
    Samochód: Volkswagen Golf
    Polubił: 248
    Otrzymanych polubień: 1431

    Niejasne sytuacje na drodze

    autor: Mimi » 24 lis 2017, 14:58

    Z reszta jak sam zauważyłeś to jest skrzyżowanie, czy masz pierwszeństwo przejazdu, czy tez nie na skrzyżowaniach trzeba używać kierunkowskazów zawsze :)
    Ostatnio zmieniony 24 lis 2017, 14:58 przez Mimi, łącznie zmieniany 1 raz.
    Jeśli otaczasz się odpowiednimi ludźmi, możesz wszystko
Odpowiedz Posty: 44

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Przejdź do