Odpowiedz Posty: 40
Pierwsze auto
  • Awatar użytkownika
    RaFaL
    Posty: 3635
    Rejestracja: 01 paź 2010, 19:09
    Reputacja: 1
    Samochód: Seat Leon Cupra R
    Lokalizacja: Lublin
    Polubił: 376
    Otrzymanych polubień: 1331

    Pierwsze auto

    autor: RaFaL » 29 sty 2017, 23:38

    Siemkins pisze:Najgorsze co możesz zrobić, to mieć budżet 23k i 95% tej kwoty wrzucić w sam zakup.


    Dokładnie tak. :piwo:

    Jak na pierwsze auto to A3/Golf IV/Leon będzie bardzo dobre ;-) Dobrze by było jakby to był jeden z dwóch najmniej awaryjnych silników - 1.9 TDI albo 1.8T ;-)
    1.9 TDI nie będzie dużo paliło a zagazowane 1.8T jeszcze mniej, dzięki temu koszty utrzymania będą mniejsze, części tanie i naprawa prosta.
    Ostatnio zmieniony 29 sty 2017, 23:38 przez RaFaL, łącznie zmieniany 2 razy.
    ... dwie paczki na budziku nic innego tak nie kopie
    nawet najlepsze konopie w holenderskim coffee shop'ie
    LUB na rejestracjach to kontynuacja
    hot-dogi na stacjach odwrotna grawitacja
    to co mnie wzmacnia to fury i jazda
    to co mnie wzmacnia to nuta na maxa...
  • Awatar użytkownika
    Siemkins
    Administrator
    Administrator
    Posty: 7146
    Rejestracja: 07 lip 2010, 21:30
    Medale: 8
    Reputacja: 53
    Imię: Jacek
    Hobby: detailing, domowe wino, muzyka
    Samochód: Honda Accord VI
    Lokalizacja: Zielona Góra
    :
    Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania Regular Races Grozokonkurs
    Grozokonkurs Endurance
    Polubił: 1538
    Otrzymanych polubień: 1770
    Kontakt:

    Pierwsze auto

    autor: Siemkins » 30 sty 2017, 8:27

    Gruszmen pisze:VW Polo IV ( Siemkins takiego miał, więc więcej info możesz uzyskać od niego), Golf III, IV czy też Lupo, Ibiza III generacji lub Leon?

    Doprecyzowując, to miałem VW Polo, ale poliftowe III, nie IV (4 ma te brzydkie okularnikowe reflektory z przodu i w wersji przedliftowej wygląda to dla mnie okropnie, w polifcie jest tylko trochę lepiej).
    Do dostania jest wersja Polo 3 FL z 2000-2001 roku, wersja Comfortline z climatronikiem i innymi wygodami. Wbrew pozorom te auta są bardzo lekkie (moje ważyło raptem 930 kg), więc i stosunkowo niewielkie moce przyzwoicie odpychają auto. Były też silniki w wersji 101 KM, które były już w zupełności wystarczające do tego nadwozia, a na pierwsze auto to aż aż.
    Cena? Pewnie z 10k, może trochę więcej. Serwis tani, części dużo, auto dobrze trzyma cenę, dla 2 osób w zupełności wystarczający, a jak potrzeba, to i daje radę w wariancie 2+1.
    Furka jak na pierwsze własne auto jak najbardziej się nadaje (sprawdzałem na sobie). Nie będę przesadnie zachwalał tego auta, ani go ganił, bo wybór zależy od potrzeb. Jeśli Twoje wpisują się +- w to, co piszę, to weźmiesz go pod uwagę.

    No i uwaga ogólna: w tych trudnych czasach pojemność silnika ma znaczenie.
    Ostatnio zmieniony 30 sty 2017, 8:27 przez Siemkins, łącznie zmieniany 2 razy.
    Prawdopodobnie najlepszy Admin na tym portalu z nickiem na "eS"
    Mogłem być majtkiem na twojej łajbie, a jestem kapitanem na swojej tratwie
    CZYTAJ TO
  • Awatar użytkownika
    Blazo
    Posty: 1066
    Rejestracja: 02 sie 2013, 17:46
    Medale: 2
    Reputacja: 1
    Imię: Blazej
    Hobby: Motorsport; Simracing
    Samochód: EG3
    Nick w TDU2: Blazo2086
    uPlay: Blazo2086
    Steam ID: blazo2086
    Lokalizacja: 3miasto
    :
    Race of Champions Initial DC
    Polubił: 1214
    Otrzymanych polubień: 408

    Pierwsze auto

    autor: Blazo » 30 sty 2017, 23:09

    Arti1qPL pisze: Moimi faworytami są/były:
    -Fiat Bravo, jednak obawiam się o te turbo że może paść, choć zawsze momentu jest :-D
    -Ford Focus jakoś dalej ciekawi. Słyszałem o tanich częściach, jednak oszczędnego silnika to on nie ma ;/

    Jeżeli masz zamiar kupić Forda w benzynie to raczej nie będzie awaryjna, ale to fakt, że spali więcej niż porównywalnie mocą silnik z grupy VAG. Jedyną bardziej kosztowną naprawą w Focusie będzie, tak jak pisałem wcześniej, wielowachacz :problem: . Natomiast jeśli byłbyś zainteresowany klekotkami, to mają bardzo dobrą renomę. Chodzi mi o wersję 1.8 TDDI, która ze względu na brak common-rail'a oraz dwumasu, koszty utrzymania są bardzo niskie, a spalanie jest na naprawdę zadowalającym poziomie :D (5l. przy nie za ciężkiej stopie) .
    Co do Fiata, to miałem okazję siedzieć w paru modelach za kierownicą i zauważyłem, że nie byłem w stanie operować kierownicą, lewarkiem, przełącznikami oraz przyciskami tak, aby to było wygodne :think: (mam 1,88m wzrostu jakby to robiło) , czy ktoś też miał podobnie ? :)
    Ostatnio zmieniony 30 sty 2017, 23:09 przez Blazo, łącznie zmieniany 2 razy.

    Obrazek

  • adamsky73

    Pierwsze auto

    autor: adamsky73 » 31 sty 2017, 0:36

    Ech ta młodzież... Mając 1,85 m wzrostu operowałem wszystkim co trzeba w fiacie... 126p :-D
  • Awatar użytkownika
    Arti1qPL
    Posty: 222
    Rejestracja: 13 maja 2013, 20:57
    Reputacja: 5
    Nick w TDU2: Arti1qPL
    uPlay: Arti1qPL
    Klub: Automotive Club Poland
    Polubił: 159
    Otrzymanych polubień: 56

    Pierwsze auto

    autor: Arti1qPL » 31 sty 2017, 11:17

    Mając 186cm miałem próbę wejścia do Malucha :thumbup: Zmieściłem się tak że kolano dotykało gałki od biegów, a pozycja jaką zajmowałem przypominała orangutana :lol:
    W Yarisie już łatwiej się zmieścić, ale nadal ciut przymaławe :-P
    Dzięki za rekomendację Siemkins, ale jednak coś wielkości Golfa będę celował. Choć znam z opowieści że mała masa i 100KM to mała rakieta jest :)
    Siemkins pisze:Ogranicz budżet na zakup auta do max 15k. Zrób porządny serwis pozakupowy, nie żałuj środków. Zostaw sobie 1-2k na coś, co może nagle wyskoczyć i będzie konieczne do naprawy. (...) pozostałą część kasy przeznacz sobie na jakieś modyfikacje czy to wizualne czy mechaniczne.

    Taką opcję coraz bardziej rozważam :) Przykładowo A3 dopieścić to kuszące ;)
    Ostatnio zmieniony 31 sty 2017, 11:17 przez Arti1qPL, łącznie zmieniany 2 razy.
    Obrazek
  • Awatar użytkownika
    Siemkins
    Administrator
    Administrator
    Posty: 7146
    Rejestracja: 07 lip 2010, 21:30
    Medale: 8
    Reputacja: 53
    Imię: Jacek
    Hobby: detailing, domowe wino, muzyka
    Samochód: Honda Accord VI
    Lokalizacja: Zielona Góra
    :
    Więcbork 2016 Szczyrk 2015 Bieliszów 2014 TorMania Regular Races Grozokonkurs
    Grozokonkurs Endurance
    Polubił: 1538
    Otrzymanych polubień: 1770
    Kontakt:

    Pierwsze auto

    autor: Siemkins » 31 sty 2017, 12:36

    Proszę bardzo ;-)

    Jeszcze jedna propozycja: zacznij myślenie o zakupie od... końca.
    Zorientuj się już teraz - najlepiej bezpośrednio face to face w jakimś TU czy u agenta - w kosztach OC (NNW, AC, ochrony szyb/kół/zniżek itp). Nie patrz na wyliczenia innych, nie bazuj na opowieściach z Internetu. Wiesz najlepiej jaką masz sytuację, czy i kogo dasz na współwłaściciela (i jakim pakietem on dysponuje).

    Uwzględnij wszystkie formalne opłaty, począwszy od urzędu skarbowego, a skończywszy na odbiorze nowego dowodu rejestracyjnego.

    Obowiązkowo odlicz kasę na naprawy lub serwis pozakupowy. Porzuć życzeniowe myślenie (jeśli je jeszcze masz), że "to taka igła", że "bez wkładu finansowego", że "wsiadać i jechać". Zaraz się może okazać, że opony letnie czy zimowe trzeba kupić, że klocki starte, że rozrząd trzeba itp. Nawet jak stan jest ponad normę, to serwis filtrowo-olejowy + porządny przegląd, geometria, serwis klimy, to wszystko pochłania koszty. Nie mówiąc już o kosztach jakie sobie policzy warsztat czy mechanik.

    Przeznacz jakąś kwotę na jazdę dla przyjemności. Rozważ opcję wybrania się do ODTJ, celem sprawdzenia siebie i pojazdu w trudniejszych warunkach. To pozwoli Wam szybciej się zżyć i lepiej dogadywać.

    Z kolei przed zakupem:
    Zapamiętaj, że nie ma okazji, nawet jeśli wydaje Ci się, że własnie na taką trafiłeś. Masz rację, wydaje Ci się. Odstępstwa od tej reguły są tak rzadkie, że z powodzeniem można je nazwać anomaliami.

    Zadbaj we własnym zakresie o dobre rozpoznanie. Zapisz się na forum tematyczne danego modelu/marki, której zakupem jesteś zainteresowany i czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. W ten sposób możesz zaoszczędzić wiele nerwów i jeszcze więcej pieniędzy.

    Nawet jeśli w marę ogarniasz motoryzację, widziałeś kilka filmików na YT na co zwracać uwagę przed zakupem i uważasz, że dasz sobie radę, to raczej jesteś w błędzie. Rozejrzyj się za firmami/osobami, które za stosunkowo niewielką kasę pozwalają uniknąć przykrych wpadek. Pamiętaj, że to inwestycja nie tylko Twoich pieniędzy w auto, ale też w bezpieczeństwo. Na swoim przykładzie powiem - wycieczka z ZG za Kraków po Hondę była słabym pomysłem - kosztowało mnie to jakieś 500-600 pln, a wróciłem bez auta i straciłem cały dzień. Są goście co znają się na robocie, mają duże doświadczenie, znajomości i są w stanie tak przetrzepać auto przed zakupem, że nieraz "stary" właściciel dowiaduje się o czymś, o czym nie widział przez cały czas jak użytkował auto (nie mam tu na myśli celowo zafałszowanych informacji).


    Podsumowując:
    Od początkowej kasy jaką dysponujesz i chcesz przeznaczyć na zakup auta i jego użytkowanie przez pierwsze 6 miesięcy odlicz wszystkie koszty, o których napisałem ja i inni Ci życzliwi. Koszty zaokrąglaj w górę (np zamiast 380 pln to 400 lub nawet 500). Profilaktycznie odlicz od tego co zostało jeszcze 1k - kwota jaka Ci została, jest tą, którą możesz przeznaczyć na zakup samego pojazdu. Zostało powiedzmy 15k - nie wysilaj się na szukaniu aut za 14.900, to tak nie działa, że im bliżej max budżetu tym lepsze auto. Nie przekraczaj założonego budżetu - jeszcze sobie za to kiedyś podziękujesz.
    Zazwyczaj zakup auta, zwłaszcza pierwszego, jest bardzo emocjonalny - nie zapominaj o tym i nie zagłuszaj głosu rozsądku.

    A teraz bierz się do roboty ;-)
    Ostatnio zmieniony 31 sty 2017, 12:36 przez Siemkins, łącznie zmieniany 2 razy.
    Prawdopodobnie najlepszy Admin na tym portalu z nickiem na "eS"
    Mogłem być majtkiem na twojej łajbie, a jestem kapitanem na swojej tratwie
    CZYTAJ TO
  • Awatar użytkownika
    effen73
    Posty: 441
    Rejestracja: 07 sty 2012, 1:18
    Medale: 1
    Reputacja: 8
    Nick w TDU: effen73
    :
    Więcbork 2016
    Polubił: 111
    Otrzymanych polubień: 209

    Pierwsze auto

    autor: effen73 » 31 sty 2017, 17:23

    Siemkins napisałeś bardzo dobrego posta. Ciężko z czymkolwiek się tutaj nie zgodzić :]

    Dzisiejsze ceny OC stawiają pod znakiem zapytania opłacalność zakupu wielu starszych aut, nie wspominając nawet o podwyżkach akcyzy. Z własnego doświadczenia wiem, że z zasady najlepiej brać najprostsze konfiguracje, gdzie ewentualna usterka nie będzie wielkim utrapieniem. Szczególnie widać to na przykładzie aut z klasycznymi, wolnossącymi jednostkami benzynowymi oraz jednostkami nowej generacji podyktowanych ekologii i limitom CO2.

    Nie wiem na ile to prawda, ale ponoć silniki 1.0 EcoBoost są zaprojektowane na 150 tys. km, co przy polskich możliwościach (auto używane) będzie oznaczało najczęściej auto nadające się od razu na złom.
    Ostatnio zmieniony 31 sty 2017, 17:23 przez effen73, łącznie zmieniany 2 razy.
    Obrazek
  • Awatar użytkownika
    Arti1qPL
    Posty: 222
    Rejestracja: 13 maja 2013, 20:57
    Reputacja: 5
    Nick w TDU2: Arti1qPL
    uPlay: Arti1qPL
    Klub: Automotive Club Poland
    Polubił: 159
    Otrzymanych polubień: 56

    Pierwsze auto

    autor: Arti1qPL » 31 sty 2017, 22:04

    Zgadzam się z przedmówcą, bardzo mądrze nakierowałeś :) Pochopnej decyzji nie będzie, zresztą sporo jeszcze czasu do niej :-P
    Obrazek
  • Awatar użytkownika
    hajek
    Posty: 249
    Rejestracja: 12 lip 2010, 21:54
    Reputacja: 0
    Polubił: 19
    Otrzymanych polubień: 88

    Pierwsze auto

    autor: hajek » 01 lut 2017, 13:24

    Jest jeszcze jedna dobra opcja na OC, kupuj coś co ma min. 25 lat, zostań członkiem Automobilklubu i masz 70% zniżki. Czyli w tym budżecie szukaj W124 albo E34 do dopieszczenia :-P .
  • Awatar użytkownika
    QubaKpl
    Posty: 167
    Rejestracja: 19 sie 2015, 10:01
    Reputacja: 0
    Imię: Kuba
    Hobby: Fotografia
    Samochód: Toyota Celica 7 gen TS TRD
    Polubił: 92
    Otrzymanych polubień: 139
    Kontakt:

    Pierwsze auto

    autor: QubaKpl » 04 cze 2017, 18:26

    Dokładnie to co pisał Siemkins. Co do osób sprawdzających auta polecam stronkę moto-zakup.pl oraz użytkownika na forum hakp Edson. Parę aut już mi przetrzepali i dzięki nim nie trafiłem na minę :) :mrgreen:
Odpowiedz Posty: 40

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Przejdź do